top of page

Hepatitidy

Zánět jater může způsobit celá řada mikrobů kolem Vás. Může se jednat o součást vážných vnitřních chorob. Zánět může vyvolat také užívání drog, alkoholu a jiných škodlivin, dokonce i některých léků. Úplně nejčastěji se ale s označením hepatitida setkáme v případě zánětu jater vyvolaného viry.

Jak takový zánět jater vypadá? Nejčastěji Vás bude trápit: 

  • nechutenství

  • hubnutí

  • únava

  • nevolnost

  • tlak v pravém podžebří

Můžete pozorovat výrazné ztmavnutí své moči, může s Vámi začít zmítat horečka. Játra se Vám zvětší.

U některých nemocných se objeví charakteristické žluté zbarvení kůže – žloutenka. To už budete vypadat opravdu nemocně. Ne každý zánět jater Vás ale do žluta zbarví. Většinou jde až o pozdní známku rozvinutého onemocnění. Někdy se nemusí objevit vůbec.

Žluté zbarvení kůže ale nemusí vůbec souviset se zánětem jater. Žloutenka může být kromě jiného také příznakem onemocnění žlučníku nebo žlučových cest.

Hepatitida může probíhat ve dvou základních formách – akutně a chronicky.

AKUTNÍ – pro akutní průběh je charakteristický náhlý začátek s výraznými obtížemi. Nemoc obvykle po dvou měsících ustává, nebo vzácně vede k selhání funkce jater. Některé druhy akutních zánětů přecházejí do chronicity.

CHRONICKÁ – chronická hepatitida vzniká nejčastěji přechodem z akutního onemocnění. Představuje velké riziko vzniku vleklého onemocnění poškozujícího játra. Často způsobuje nebezpečné komplikace.

V současné době je známo mnoho druhů virů napadajících játra (hepatotropní viry). Nejdůležitější viry z této početné skupiny jsou viry vyvolávající virové záněty jater. Jsou označovány písmeny A, B, C, D a E a vyvolávají stejnojmenné hepatitidy:

 

 

 

 

 

 

Hepatitida je zánět jater. Jeho nejčastějším viníkem jsou viry. Nejčastější virové hepatitidy nesou označení A, B, C a E. Každá hepatitida je spojena s jiným rizikem přenosu.

V České republice je možné použít k léčbě hepatitidy C několik protivirových kombinací.

Kombinace grazopreviru a elbasviru (lék Zepatier). V ČR se používá k léčbě pacientů s genotypem 1. Užívá se v tabletách, jedna tableta jednou denně. Doba léčby je 12 týdnů. Nežádoucí účinky jsou mírné, nejčastěji opět únava a bolest hlavy.

Kombinace glekapreviru a pibrentasviru (lék Maviret). Tuto kombinaci lze použít na všechny genotypy viru hepatitidy C. Doba léčby je ve většině případů 8 týdnů. Také tato kombinace se podává v tabletách, 3 tablety v jedné, obvykle ranní denní dávce. Účinnost je i při 8týdenní léčbě téměř 100% a nežádoucí účinky (únava a bolest hlavy) velmi mírné.

Kombinace sofosbuviru a velpatasviru (lék Epclusa). Tuto kombinaci lze rovněž použít na všechny genotypy viru hepatitidy C. Doba léčby je 12 týdnů nezávisle na stupni jaterního poškození. Užívá se jedna tableta jednou denně. Účinnost je rovněž téměř 100%, nežádoucí účinky (únava a bolest hlavy) velmi mírné. Lék lze použít i u pacientů s pokročilou jaterní cirhózou, například u čekatelů na transplantaci jater.

Hepatitida A

Hepatitida B

Hepatitida C

Hepatitida D

Hepatitida E

Potravinami nebo vodou, například při kontaminaci vodního zdroje fekáliemi nebo při nedostatečné osobní hygieně.

Krví, například při pohlavním styku, sdílení injekční stříkačky a z matky na dítě.

Krví, například pří transfúzích léků a sdílení injekční jehly.

Krví. Neúplný virus, který potřebuje přítomnost viru hepatitidy B.

Potravinami nebo vodou, například při kontaminaci vodního zdroje nebo při nedostatečné osobní hygieně. 

Přirozený průběh

Nepřechází do chronické hepatitidy. Obvykle mírný průběh, symptomy odeznívají samy od sebe. Ve vzácných případech může hepatitida typu A způsobit jaterní onemocnění. Vážnější průběh a delší trvání jsou pravděpodobnější u starších lidí.

95 % osob nakažených virem hepatitidy B se infekce zbaví a získá celoživotní imunitu. U osob s chronickou infekcí se může objevit cirhóza a rakovina jater.

U 85 % osob nakažených virem hepatitidy typu C se jedná o chronickou infekci. Cirhóza se vyvíjí u 20-30 % pacientů během 20 let. Závažné komplikace a rakovina jater se zjišťují u 4-8 % pacientů s cirhózou.

Lidé nakažení virem hepatitidy typu B, u nichž se rozvine hepatitida typu D, jsou více ohrožení chronickou infekcí a jejich nemoc je obvykle závažnější. U 80 % osob s chronickou infekcí se rozvine cirhóza.

Nákaza nepřechází v chronickou hepatitidu a není spojena s rakovinou jater. U těhotných žen může způsobit závažné jaterní onemocnění a smrt, zejména ve třetím trimestru těhotenství.

Přenos

Přirozený průběh

bottom of page